Wybieramy oświetlenie do łazienki

03.07.2020

Wybieramy oświetlenie do łazienki

Zastanawiałeś się kiedyś, jak dobrze dopasować oświetlenie do łazienki? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów. Nasze rady pomogą uniknąć wielu błędów, kierując się nimi, zaoszczędzisz także dużo czasu.

Dobre oświetlenie do łazienki

Dobre światło pozwala na wygodne korzystanie z niewielkiej przestrzeni, jaką jest łazienka. Musimy czuć się w niej swobodnie, aby z przyjemnością wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Światłem zbudujemy również nastrój, sprzyjający relaksowi.

Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo. Trzeba znaleźć złoty środek między nastrojowym światłem a jasną i bezpieczną przestrzenią. Balans osiągniemy, jeśli zainstalujemy kilka niezależnie od siebie działających źródeł światła.

Podczas relaksującej kąpieli wystarczy lekko rozświetlić łazienkę jedną niewielką lampą. Natomiast jeśli potrzebujemy wyraźnego i jasnego światła – ledowa lampa sufitowa o większej mocy spełni swoje zadanie doskonale.

W ramach oświetlenia sufitowego w łazience najlepiej sprawują się plafony oraz małe lampki typu oczka – do zabudowy. Lampa wisząca zdecydowanie nie jest tym czego szukamy. Włącznik do światła zawsze instalujemy przed drzwiami. Łazienka często nie posiada okna i wewnątrz panuje mrok, dlatego światło należy zapalić przed wejściem do środka.

Oświetlenie lustra

Zoptymalizowanie oświetlenia w strefie lustra podnosi użyteczność tej przestrzeni. Z przeprowadzonych badań wynika, że stojąc przed lustrem, spędzamy w łazience najwięcej czasu poświęcając go na zabiegi pielęgnacyjne. Poranna i wieczorna pielęgnacja, makijaż, golenie. Podczas tych czynności potrzebujemy wyraźnego światła o chłodnej barwie. W okolicy lustra można zainstalować naprawdę wiele typów lamp, ale najlepiej sprawdzą się kinkiety bądź też  lustra z wbudowanym oświetleniem ledowym.

Lampy do relaksu

Każdy lubi regenerujące kąpiele po bardzo długim dniu. W łazience poza codzienną pielęgnacją poddajemy się także relaksowi. Dekoracyjne oświetlenie sprzyjające wyciszeniu jest odpowiednim dodatkiem do strefy łazienkowej dedykowanej kąpieli. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie światło o cieplej barwie. Lekko rozmyte, ciepłe światło wprowadza w stan relaksu i ułatwia szybkie odprężenie.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie lamp, to zwróć uwagę na to, aby nie oślepiały Cię one podczas kąpieli. Dobrze sprawdzą się tu kinkiety otwarte ku górze lub inny rodzaj lamp zawieszonych nieco dalej od wanny.

Z praktycznych uwag pamiętaj, że oświetlenie pełni funkcję przede wszystkim użytkową. Należy dobrze oświetlić prysznic, szafki łazienkowe oraz miejsca, w których ważna jest precyzja, czyli okolice lustra i umywalki. Ciekawym rozwiązaniem (nie tylko do łazienki) są lampy z możliwością regulacji natężenia światła. Dzięki temu zawsze można dostosować jego intensywność w zależności od potrzeb.

Oświetlenie odporne na wilgoć

Specyfiką łazienki jest to, że często po kąpieli lub porannej toalecie pojawia się w niej wilgoć w postaci pary wodnej. Dlatego należy wybierać lampy o odpowiednich parametrach dotyczących klasy szczelności. Przyjmuje się, że do łazienki odpowiednie będą np. plafony lub kinkiety o IP wynoszącym minimum 44. Zasadą jest, że im bliżej mokrych stref takich jak umywalka czy wanna, tym klasa szczelności lampy powinna być wyższa.

Na szczęście producenci oraz dystrybutorzy dbają o dokładne oznaczenia lamp. A ich asortyment zawsze jest podzielony według rodzaju oprawy oraz według jej przeznaczenia. Bez problemu można skupić swoje poszukiwania w działach dedykowanych oświetleniu do łazienki.

Propozycje modnego w 2020 roku oświetlenia do łazienki:

  • spot Snow 2 Czarny LP-731/2W BK LIGHT PRESTIGE
  • plafon łazienkowy ARUBA IP44 LED LIGHT PRESTIGE
  • kinkiet TOPICO MB1248L 69 CM LED ITALUX