Radzimy jak oświetlić lustro w przedpokoju

24.10.2020

Przedpokój jest miejscem, które jako ostatnie opuszczamy, wychodząc z domu. To tam przed wyjściem ostatni raz rzucamy okiem na swoje odbicie w lustrze. Dobieramy dodatki do ubioru, zakładamy szal,  sprawdzamy czy krawat jest równo związany.  Przedpokój to także pomieszczenie, które jako pierwsze wita nas po całym dniu spędzonym poza domem. Zazwyczaj znajduje się w nim duże lustro, które wymaga odpowiedniego oświetlenia. Z kolejnych akapitów dowiecie się między innymi, jakie lustro wybrać do wystroju wnętrza? Które rodzaje lamp będą odpowiednie do oświetlenia przedpokoju? A także jak oświetlić lustro w przedpokoju, aby dobrze spełniało swoją funkcję?

spectre

Jak oświetlić lustro we wnętrzach klasycznych oraz nowoczesnych

Wystrój klasyczny  to przede wszystkim stonowane kolory (brązy, beże, szarości, czerń oraz biel), a także prostota. Aby nieco rozjaśnić pomieszczenie, proponujemy zawiesić duże lustro w jasnej, najlepiej białej ramie. Nie zaszkodzi też kilka jasnych dodatków np. wygodne siedzisko, dywanik, parasolnik. Jednak najważniejszym elementem wyposażenia przedpokoju pozostaje lustro.

Po co właściwie oświetlamy lustro?

Aby móc w pełni korzystać z funkcji lustra, niezbędne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Dzienne światło nie zawsze dociera do wszystkich miejsc w domu, a szczególnie do przedpokoju, który zazwyczaj pozbawiony jest okien. Poza oglądaniem w nim własnej sylwetki, lustro w przedpokoju ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Odbija emitowane przez lampy światło, doświetlające tym samym całe pomieszczenie. Odbite w lustrze światło potrafi odmienić starą aranżację, nadając jej nowego charakteru. Bardzo często wystarczy sama zmiana starej lampy, aby doświetlić i odmienić przedpokój.

 

wiszaca led

Jakie lampy najlepsze do oświetlenia lustra?

Wcześniej umówiliśmy wnętrza klasyczne. Jeśli chodzi zaś o wnętrza nowoczesne, cechuje je głównie wysoka funkcjonalność, odważne kolory oraz wyraziste dodatki. Niemniej jednak podobnie jak we wnętrzach klasycznych, nowoczesny styl jest uporządkowany i prosty, a często także minimalistyczny. Lustro w nowoczesnym przedpokoju także powinno być na tyle duże, aby obejmowało całą sylwetkę. Natomiast kolor lub kształt ramy lustra może być już ekstrawagancki. Odważne, soczyste kolory lub oryginalne zdobienia to bardzo dobry pomysł. Wybierając oświetlenie lustra, musimy określić, jaką dokładnie funkcję ma ono pełnić. Jeśli ma służyć do robienia makijażu lub innych precyzyjnych czynności, trzeba postawić na dość intensywne światło. Jednak uważajmy ze zbyt białą barwę światła. Może ona nieco zaburzyć odcień naszej karnacji. Dobrym wyborem będzie wyraźny, ale naturalny strumień światła, imitujący naturalne światło dzienne.

kinkiet

Przy lustrach warto zainstalować plafony, kinkiety lub oczka sufitowe. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych można wybrać lustro z wbudowanym oświetleniem LED. Jeśli przedpokój pełni funkcję głównie pomieszczenia przejściowego, należy wybrać oświetlenie o cieplejszej barwie. Po powrocie do domu po ciężkim dniu takie światło zadziała na nas relaksująco. W tym przypadku odpowiedni będzie żyrandol lub nowoczesna lampa sufitowa.

Oświetlenie dużego lustra w ramie 

Dekoracyjne lustra są wspaniałym dodatkiem wnętrzarskich. Przy wyborze oświetlenia najlepiej sugerować się aranżacją przedpokoju oraz reszty mieszkania. Jeśli lustro jest bogato zdobione, nie należy przesadzać z kolorami oraz ilością lamp i dodatków w przedpokoju. Lampa powinna być raczej dyskretna, aby wnętrze nie stało się przytłaczające. Natomiast jeśli lustro prezentuje styl minimalistyczny, to odważne oświetlenie będzie świetnym posunięciem. Ozdobny żyrandol lub oryginalny kinkiet to oprawy, na które warto postawić.

Nie zapominajmy również o własnych upodobaniach. Bo przedpokój, to wnętrze naszego mieszkania, gdzie przede wszystkim my jako mieszkańcy powinniśmy czuć się komfortowo. Teraz już wiecie, jak oświetlić lustro w przedpokoju. Dlatego na podstawie powyższych wskazówek oraz własnego gustu stwórzcie takie wnętrze, w jakim poczujecie się doskonale.