Dekoracje w stylu Shabby Chic

27.03.2021

Dekoracje w stylu Shabby Chic


Czym właściwie jest styl Shabby Chic? Po raz pierwszy użyto tego terminu w latach osiemdziesiątych XX wieku. Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z magazynów wnętrzarskich.

Shabby Chic jest to połączenie elegancji z sentymentalnymi dodatkami np. starymi lub celowo postarzanymi meblami. Dominują w nim kolory pastelowe takie jak róż, błękit, żółć czy odcienie szarości. Styl bardzo szybko zyskał na popularności, a tym samym skradł serca mieszkańców Ameryki i pozostałych części świata. W stylu Shabby Chic dominują motywy kwiatowe, ale znajdziemy też ozdobne serduszka czy małe anioły. Kolorystyka przywodzi na myśl francuską Prowansję oraz włoską Toskanię. Wnętrza roztaczają sielską i błogą atmosferę, bardziej kobiecą, ale zdecydowanie dla każdego. Miłośnicy tego typu aranżacji nie muszą ograniczać się z dodatkami. Ponieważ Shabby Chic charakteryzuje niezliczona ilość przedmiotów, które wydawałoby się, stoją w przypadkowych miejscach.

Shabby Chic – zrób to sam

Aranżacje wnętrz Shabby Chic bazują przede wszystkim na zestawieniu nowych mebli z innymi starymi okazami. Im starsze i bardziej nadgryzione zębem czasu, tym lepiej. Wiekowe, ale nadające się do użytkowania meble są szalenie wartościowe. Jeśli zaś nie mamy dostępu do staroci, można zastosować kilka sprawdzonych technik postarzania mebli. Jedną z najpopularniejszych metod jest pomalowanie przedmiotu wieloma warstwami farby w sposób lekko niedbały, z widoczną poprzednią warstwą. Na rynku dostępne są także farby, które po wyschnięciu tworzą efekt popękanej starej emalii. W ten sposób szafa, komoda lub

indira

Lampa wisząca CENDRES

Liczne dodatki to podstawa

Shabby to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz. Jest czystym odzwierciedleniem miłości do starych przedmiotów z duszą. Wydawać by się mogło, że to sposób urządzania wnętrz, który bazuje na przypadkowych dodatkach, jednak nic bardziej mylnego. Shabby Chic to piękno samo w sobie. Jego urok bazuje na tym co stare, ale też sentymentalne i bezcenne. Czarujące wnętrza opierają się o solidne meble, które mają w sobie coś z wiejskiego klimatu. Ten babciny styl poza meblami, stworzą również liczne dodatki: zastawa stołowa z porcelany, ramki na zdjęcia, piękne lampy, lustro w zdobionej kwiatami ramie. Doskonałym dopełnieniem aranżacji są także obrusy, koronki i hafty.

arianna

Koronkowy żyrandol ARIANNA

Lampy w stylu Shabby Chic

Piękne lampy bez wątpienia tworzą klimat. Kluczowe są zarówno lampy wiszące, jak i stojące, a także stołowe i podłogowe.
Na komodach nie może zabraknąć lamp stołowych w romantycznym stylu. Klimatyczne abażury zdecydowanie dodają uroku. Motywy kwiatowe oraz abażur z tkaniny to nieodłączne elementy dekoracyjne, dzięki czemu zbudujemy wnętrza łagodne, o romantycznym charakterze.

vasto

VASTO fioletowy żyrandol

savio

Lampa stołowa SAVIO