Porady, Taras / ogród / balkon

Oświetlenie tarasu

Wybieramy oświetlenie tarasowe

 Taras odgrywa dużą rolę letnią porą – to taki salon na świeżym powietrzu. To przytulne miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, a także relaksujemy się w letnie wieczory. Po całym dniu przyjemnie jest zasiąść na tarasie z lampką wina, wśród roślinności i nastrojowego oświetlenia. Odpowiednie światło doda tej przestrzeni charakteru i sprawi, że będzie się ona pięknie prezentować.
Poniżej przedstawiamy 3 ważne wartości, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając lampy zewnętrze.
1) Wybierając oświetlenie tarasowe, należy zwrócić uwagę na klasę szczelności IP. Odpowiedni stopień ochrony zapewni bezpieczne użytkowanie lampy narażonej na warunki atmosferyczne. W zależności od miejsca montażu, wymagany jest różny stopień ochrony, np. pod zadaszeniem oprawa świetlna będzie mniej narażona na wilgoć (deszcz), niż zamontowana w otwartej przestrzeni.
– Oprawa montowana w podłodze powinna mieć stopień ochrony minimum IP65 (ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony).
– Lampa montowana na ścianie powinna mieć minimum IP44 (ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku).
2) Ponadto, lampy zewnętrzne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału, aby przetrwały długi czas. Dobrym rozwiązaniem są lampy z żywicy, która jest odporna na korozję spowodowaną najczęściej przez deszcz i wilgoć. Odporność oprawy na temperaturę powinna mieścić się w przedziale ok. od -60° C do + 90° C.
3) Relaksowi na tarasie sprzyja ciepła barwa światła (2700-3000K). Natomiast dobrą widoczność zapewni oświetlenie kierunkowe o dziennej barwie światła (4000K).

lampa podłogowa dzban JAR
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Lampy wiszące i plafony
W przypadku zadaszonych częściowo lub całkowicie tarasów sprawdzą się lampy wiszące lub plafony. Plafony sprawdzą się przede wszystkim jako oświetlenie główne, a żyrandole jako  oświetlenie stolików kawowych i stołów. Dzięki regulacji długości zwisu możemy dopasować wysokość lampy do odpowiedniego poziomu. Dodatkowo lampy wiszące mogą pełnić funkcję dekoracyjną, np. lampa wisząca STAR.

zyrandole cumulus
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
plafon zewnętrzny CONCERTO
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
plafon zewnętrzny tuba Hexa
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Lampy ścienne – nastrojowe oświetlenie tarasu
Planując elementy zewnętrzne domu dobrym pomysłem będzie zamontowanie oświetlenia z możliwością sterowania barwą światła, co zdecydowanie zwiększy estetykę oświetlanych obiektów. W przypadku oświetlenia tarasowego, ważna jest barwa światła (ciepła), kierunek oświetlenia oraz styl lampy.
Zastosowanie lamp ściennych sprzyja powstaniu bardziej kameralnej strefy, która sprzyja relaksowi, a także miłym spotkaniom towarzyskim. Kinkiety w formie reflektorów ukażą grę światłocieni i pięknie oświetlą roślinność, a skierowane na ścianę oświetlą taras światłem odbitym, nadając przestrzeni przyjemnego charakteru.

kinkiet ścienny zewnętrzny Snif
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
kinkiet zewnętrzny andromeda
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
lampa ścienna zewnętrzna GROVE
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Lampy stojące
W strefie wypoczynkowej, gdzie chętnie się relaksujemy, sprawdzą się lampy stojące. Ustawione obok mebli wypoczynkowych lub pośród roślin upiększą taras swoim światłem. Będą się także dobrze prezentować w narożniku tarasu. Lampa stojąca ustawiona obok fotela lub kanapy będzie pomocna podczas czytania. Można postawić także lampy – donice.

lampy stojąca ITACA
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
lampy donice
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Oprawy wpuszczane
Świetlne oprawy wpuszczane dyskretnie rozpraszają mrok, dając przyjemne światło, bez efektu oślepiania. Tego typu oprawy montuje się albo w zadaszeniu tarasu albo w podłodze. Niezwykle efektownie będą się prezentować zamontowane w podłodze w pobliżu roślin. Światło będzie pięknie przenikać przez roślinność, tworząc niesamowity klimat.

oprawa zewnętrzna Rocket
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
oprawa wpuszczana sarona
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Lampy z czujnikami ruchu
– Zaletą takich opraw jest automatyczne włączenie światła w momencie, w którym jest potrzebne, np. kiedy wychodzimy na taras, a mamy zajęte ręce i nie mamy możliwości zapalenia światła.
– Dodatkowo takie oprawy dbają o bezpieczeństw domowników. Należy pamiętać, że zasięg takich lamp jest ograniczony – zwykle do 10-15 metrów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozmieszczenie lamp, by zawsze czuć się bezpiecznie w swoim domu. Mamy do wyboru również lampy z czujnikiem zmierzchu, którego czas wyłączenia możemy dostosować do swoich potrzeb.
– Lampy z czujnikiem ruchu są najoszczędniejszą wersją oświetlenia zewnętrznego. Światło włącza się tylko wtedy, gdy jest potrzebne.

plan serres z czujnikiem ruchu
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Lampy z gniazdem wtykowym
Modne ostatnio lampy kule lub kubiki (też lampy siedziska) posiadają kable z gniazdem wtykowym. Dlatego też można pomyśleć o wykonaniu na tarasie gniazda elektrycznego, do którego podłączymy te piękne lampy stojące, a także oświetlenie świąteczne, sprzęt domowy czy ogrzewacze.

lampa ogrodowa Clouds
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.
lampy ogrodowe cumulus
Kliknij w zdjęcie, aby przejść do produktu.

Pamiętajmy, oświetlenie tarasu, w przeciwieństwie do oświetlenia małego balkonu, wymaga kilku lamp umieszczonych w różnych miejscach. Producenci lamp często proponują całe serie lamp zewnętrznych, tak aby lampy były dopasowane stylem do siebie. Możesz zatem kupić lampę stojącą, wiszącą i kinkiet z jednej serii. Ilość lamp zewnętrznych oferowana przez producentów jest duża, ale dzięki dokonaniu właściwego wyboru będziemy mogli cieszyć się komfortową atmosferą na świeżym powietrzu i przyjemnie zregenerować siły po całym dniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *