Oświetlenie małej łazienki – to musisz wiedzieć

15.01.2021

Oświetlenie małej łazienki – to musisz wiedzieć


Łazienka w wielu domach i mieszkaniach to zazwyczaj jedno z najmniejszych pomieszczeń. Oznacza to, że podczas planowania remontu powinniśmy poświęcić jak najwięcej uwagi na przemyślane oświetlenie małej łazienki. Obok lamp, istotnym jest zaaranżowanie wnętrza w oparciu o kilka zasad, które przedstawimy w dalszej części.

lazienka aranzacja

Przy niedużym metrażu bezpiecznie jest unikać dużych oraz wyrazistych wzorów i mocnych deseni, grubych faktur, kontrastowych fug, a także bardzo ciemnych barw płytek czy dodatków. Lepiej sprawdzą się jasne i stonowane akcenty. Najlepiej postawić na chłodne barwy – dają one możliwość optycznego powiększania pomieszczenia.

Częstym problemem małych łazienek jest brak światła dziennego, ponieważ z reguły są one pozbawione okien. Zatem jak zaaranżować przestrzeń, aby wykreować więcej światła w małej łazience? Po pierwsze, im więcej wyrazistego światła tym lepiej. Niedoświetlona przestrzeń będzie sprawiać wrażenie jeszcze mniejszej, a tego z całą pewnością chcemy uniknąć. Po drugie, przynajmniej jedno źródło światła powinno mieć barwę jak najbardziej zbliżoną do światła dziennego.

oczka aranzacja

 

W przypadku małej łazienki doskonale sprawdza się zasada, że im więcej źródeł światła, tym lepiej. Centralne światło jest niewystarczające. Nad rozmieszczeniem lamp powinniśmy pomyśleć już na etapie prac wykończeniowych bądź planując remont.

O czym należy pamiętać przy wyborze światła do małej łazienki? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • optymalizację górnego oświetlenia
  • podświetlane lustro bądź kinkiety
  • bezpieczne oświetlenie (odporne na wilgoć)
  • barwę światła
  • naszą wygodę i preferencje

Jak zaplanować rozmieszczenie lamp w małej łazience

Urządzając małą łazienkę, w szczególny sposób potraktujemy sprawę oświetlenia. Odpowiedni dobór światła optycznie powiększy nam tę przestrzeń, a także ułatwi korzystanie z łazienki. Niezależnie od wielkości łazienki kierujemy się zasadą, żeby zainstalować minimum 2 różne rodzaje lamp. Oświetleniem centralnym zazwyczaj jest plafon lub inna lampa sufitowa. Jeśli jesteś posiadaczem wysokiego sufitu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiesić piękny żyrandol lub wymarzoną lampę wiszącą.  Zrób to tak, żeby żyrandol w żaden sposób nie krępował twoich ruchów i nie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności.

aranzacja

Kolejnym popularnym rodzajem oświetlenia łazienkowego są oczka halogenowe montowane w podwieszanym suficie. Małej łazience wystarczą trzy lub cztery sztuki, abyś mógł stworzyć wspaniały efekt świetlny. Halogeny idealnie komponują się rozmieszczone wzdłuż ściany, którą chcemy szczególnie podkreślić.

wes

Żyrandol WES 40 CM

Innym rodzajem oświetlenia łazienki, a w szczególności miejsc, z których najczęściej korzystamy, są kinkiety.  Zainstalowane w okolicy lustra oraz umywalki powinny emitować światło o jasnej barwie. Można zrezygnować z kinkietów tylko w przypadku, jeśli mamy lustro podświetlane. Bez względu na to, czy wybierzemy kinkiety, czy podświetlane lustro ważne jest, aby twarz była oświetlona równomiernie, a wszelkie cienie zostały wyeliminowane. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie symetryczne umieszczenie lamp łazienkowych po obydwu stronach lustra.

Jakie lampy wybrać

Do oświetlenia małej łazienki nie powinno używać się lamp z wyeksponowanymi żarówkami. Pomijając już nawet jakże ważną kwestię bezpieczeństwa, takie oświetlenie zwyczajnie będzie nas razić. Dlatego łazienkowe oprawy muszą być wyposażone w klosze rozpraszające światło: najlepiej matowe bądź mleczne.

reno

Kinkiet do łazienki RENO

W łazienkach dość często stosowane są taśmy LED. Jednak ich rola ogranicza się bardziej do ozdoby. Nie dają one bowiem wystarczająco mocnego światła, aby swobodnie wykonywać przy ich świetle poranną lub wieczorną rutynę. Dzięki taśmie LED można zaakcentować takie miejsca jak wnęki, półki, luksfery lub podwieszany sufit. Zawsze traktujmy je tylko jako estetyczny dodatek.

Barwa światła ma znaczenie

Dla wszystkich łazienek zalecana jest chłodna barwa światła. Zapewnia duży kontrast i poprawia ostrość widzenia. W łazience utrzymanej w kolorystyce bieli lub innych chłodnych odcieniach należy stosować światło o wskaźniku temperatury około 5000K. Natomiast łazienki w ciepłej kolorystyce świetnie wypełni światło miękkie i rozproszone np. 3000 – 3500K.

Bezpieczne oświetlenie małej łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem charakteryzującym się podwyższoną wilgotnością. W związku z czym musi być odpowiednio wentylowana. Ponadto należy wybierać dedykowane do łazienki oświetlenie o odpowiednio wysokiej odporności na wilgoć. Zwracajmy uwagę na stopień ochrony przed wilgocią określony współczynnikiem IP. Do miejsc narażonych na bardzo wysoką wilgoć typu okolice wanny / prysznica zaleca się oświetlenie oznaczone IP65, natomiast w pozostałych miejscach wystarczą oprawy z IP21 – IP44.